Neexistuje snad člověka, který by neznal ilustrace Zdeňka Buriana, či se s nimi aspoň letmo nesetkal. Jejich suverénní preciznost, mistrná zručnost a často veristické zachycení detailu je až dech beroucí. Nepřekvapí tedy, že Burianův úžasný umělecký talent byl rozpoznán již v začátcích, na základní škole. Měl takové štěstí, že ho ilustrátor Jan Goth a Max Švabinský doporučili ke studiu na Akademii výtvarných umění, přímo do druhého ročníku. Odtud však po necelých dvou letech odešel a začal se v šestnácti letech živit jako ilustrátor. V jeho tvorbě skutečně dominovala ilustrace (převážně dobrodružných románů, od našich autorů jako Jaroslava Foglara, Eduarda Štorcha, Alberta Vojtěcha Friče nebo cizích jako Julese Vernea, Karla Maye a řady dalších). Svědčí o tom ohromné množství knih, které ilustroval ? přibližně 500 titulů v českém vydání a 600 návrhů na knižní obálky. Byl ovšem také autorem několika set děl z tzv. volné tvorby; od rozměrných děl až po malé skici, obsahově zastoupené jak krajinami, žánrovými motivy, alegoriemi, přes zátiší a trofeje, až po portréty členů vlastní rodiny a různých osobností.
Celosvětový věhlas mu však přinesly rekonstrukce pravěké flóry a fauny vzniklé ve spolupráci s paleontologem Josefem Augustou. Projevil zde i velký talent pro rozvinutí schopnosti spojit výsledky vědeckého bádání s vlastní obrazotvorností, která nekončí „školní“ či odbornou popisností, ale dává diváku možnost ponořit se do úžasné atmosféry a prohlubuje touhu proniknout hlouběji do tajů dávno zaniklých přírodních scenérií a období naší planety.
Výstava v jihlavské OGV se zaměřuje na dva hlavní obory Burianovi tvorby: jednu část zaujímají díla znázorňující prehistorickou faunu a flóru a zobrazení předchůdce člověka, včetně výjevů z jejich života. Druhou zásadní složkou výstavy jsou ilustrace k dobrodružným románům; od „Posledního Mohykána“ a „Lovce jelenů“ J.F. Coopera, „Hrdinného kapitána Korkorána“ od A. Assollanta až po romány J. Vernea. Jakýsi přechodový prvek mezi zobrazením prehistorie a knižní ilustrací lze na výstavě nalézt ilustrace k několika knihám E. Štorcha, například „Lovci mamutů“, „Osada Havranů“, „U Veliké řeky“ a další.
Přínos tvorby Zdeňka Buriana pro českou kulturu je nesporný, i když by se mohlo zdát, že se nejedná o klasický případ tzv. „vývojově“ významného díla. Přesto jeho dílo neustále přitahuje mnoho diváků; od starších ročníků, kteří si nad jeho bravurními díly připomínají své dětství až po mladší generaci, pro které je odkaz Zdeňka Buriana stále aktuální a přitažlivý.
Mgr. Hynek Rulíšek, kurátor výstavy