Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumentární filmy jsou především výsostná umělecká díla. S tím úzce souvisí významnost témat, kterým se věnují. Celý festival je artefaktem, který s hravostí vybízí k promýšlení světa z nejrůznějších perspektiv. Nepřejímá běžné festivalové modely ani rutinní pragmatismus při programování. Ji.hlava vzdává hold odvaze a risku
Oblastní galerie Vysočiny již tradičně spolupracuje s organizačním týmem MFDF a pro potřeby festivalu poskytuje budovu na Komenského ulici pro provoz Festivalového centra a budovu na Masarykovo náměstí pro výstavu festivalových plakátů.
Projekt Festival Identity je doprovozen veřejně přístupnou výstavou nejnovějších festivalových plakátů z celého světa. Plakáty z festivalů v Jamagatě, Berlíně, Marseille, Nyonu či Torontu zaplnily v roce 2011 tři patra Oblastní galerie Vysočiny a v roce 2012 se výstava rozprostřela v historické budově jihlavské radnice. Porota soutěže je každoročně složena ze zástupců filmových festivalů, kteří se účastní workshopu Festival Identity.
17. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
24.-29. října 2013
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě.
Vychází z toho, že dokumentární filmy jsou především výsostná umělecká díla. S tím úzce souvisí významnost témat, kterým se věnují.
Celý festival je artefaktem, který s hravostí vybízí k promýšlení světa z nejrůznějších perspektiv. Nepřejímá běžné festivalové modely ani rutinní pragmatismus při programování. Ji.hlava vzdává hold odvaze a risku.
Hosté
V Ji.hlavě s diváky v uplynulých letech diskutovali například spisovatelé Tariq Ali, Carlos A. Aguilera, Natalie Gorbaněvská či nositel Nobelovy ceny Gao Xingjian.
Festivalu se zúčastnilo množství dokumentaristů, například režiséři Mads Brügger, Ray Sandeep, Basilio Martín Patino, Viktor Kossakovsky, Jorgen Leth, Sergej Loznica, Naomi Kawase, Manoel de Oliveira, Frederic Wiseman, Ulrich Seidl, Woody Vasulka, Želimir Žilnik, Richard Leacock, Mike Hoolboom, Jean-Pierre Goran, Herz Frank, Khavn de La Cruz či Fernando Solanas.
Mezi filmovými teoretiky do Ji.hlavy zavítali také P. Adams Sitney, Bill Nichols, Guy Gauthier nebo Francois Jost.
Nizozemský filmový historik Thomas Elsaesser, specializující se na filmové festivaly, charakterizoval Ji.hlavu jako „jeden z nejoriginálnějších festivalů, jaký kdy navštívil“ a portugalský režisér Manoel de Oliveira ji prohlásil za „Mekku dokumentárního filmu“.
Program
Základem festivalového programu jsou čtyři soutěže: Opus bonum pro světové dokumenty objevné svými tématy i filmovou řečí, Mezi moři uvádí pozoruhodné snímky ze zemí střední a východní Evropy, Česká radost zpřehledňuje nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace věnuje pozornost vyhraněné podobě dokumentárního filmu - experimentálnímu dokumentu. Další programové sekce představují aktuální dění na české i zahraniční dokumentární scéně, Průhledné bytosti jsou pak retrospektivními profily významných filmařů.
Industry program
MFDF Ji.hlava během festivalu organizuje také svůj Industry program. V roce 2012 měl úspěšnou premiéru projekt Emerging producers, který propojil talentované evropské producenty s filmovými profesionály. Proběhl druhý ročník Inspiračního fóra, platformy pro otevřenou diskuzi nad novými tématy a perspektivami pro dokumentární filmy, a třetí ročník setkání organizátorů filmových festivalů Festival Identity, spojený s výstavou Nejlepších festivalových plakátů. Distribuční fórum pak umožnilo prezentaci vybraných připravovaných filmů distributorům a zástupcům trhu.