Petra Kapš (Slovinsko), zvuková instalace a performance, vážící se k řece Jihlávce.
Petra Kapš alias OR poesis (1975 ve Slovinsku) je zvuková umělkyně a básnířka, žije v Mariboru. Kombinuje umění zvuku, rozhlasu, chrono-prostorové poezie, poetické performance, textu i reflexe. Vedle efemerity zvuku se zaměřuje také na tělesnost. Její hlavní výrazový prostředek je slovo, rozšířené do oblasti sonické poezie. Zajímá se o sluchovou paměť a o hluboký, fyzický čas. Užíváním (a)synchronické přítomnosti v digitální sféře rozevírá koncept intimního rozhlasu. Zabývá se také vyprázdněností sluchu internetového posluchače. Její zvuky/rozhlas/knihy a díla jsou lokalizované momenty samoty.
Kamkoliv se vydám, hledám řeku. Pak jdu, poslouchám ji a také nahrávám její zvuk. Jakkoliv se může zdát řeka být ohraničená a ochočená, má v sobě tekoucí voda vždy několik kapek dystopie (neznáma, nebezpečí, proměnných sil. Tekoucí voda bystří sluch, ale také ho dovede zmást; způsobuje „slyšiny“ – halucinace, probouzí tělesnou (i duševní) paměť.
Příběhy z Plačkova lesa
Tomáš Šenkyřík
květen - červen 2021
Tomáš Šenkyřík (1972 v Přílepích) je hudebník a muzikolog se zájmem o terénní nahrávky, akustickou ekologii a objevování hudebních struktur zvukového prostředí. Fascinuje ho hledání hudebních struktur v dialogu mezi přírodními a mimopřírodními zvuky. Je členem uměleckého kolektivu pro terénní nahrávky, zvuky, orální a sluchovou historii a akustickou ekologii Skupina.
Bedlivé a soustředěné naslouchání je něco, co se z našich životů skoro vytratilo. Naše společnost je spíš kulturou „oka“ a proto jsme asi tou nejhlučnější civilizací, která se kdy na Zemi objevila. Dospěli jsme do stavu, kdy se zvuky světa proměnily ve všudypřítomný hluk, překrývající tu původně bohatou a různorodou zvukovou krajinu, která k člověku neustále promlouvá.
Felix Blume (Francie), audiovizuální instalace a dílna pro školy, nebo domov důchodců.
Francouzský zvukový a video umělec Felix Blume pracuje v oblasti videa, instalace a rozhlasové tvorby. Jeho pořady vysílaly rozhlasové stanice po celém světě a jeho díla byla vystavena v institucích jako je Centre Pompidou, nebo Musée d’Orsay. V současné době pracuje a žije mezi Jižní Amerikou a Evropou.
Jeho práce se zaměřuje na poslech, upozorňuje na pedagogiku a důležitost zvukové zkušenosti, učí odlišné způsoby vnímání. Blume zvuk používá jako výchozí materiál nejen zvukových prací, ale i pro videa, akce a instalace.
Paweł Romańczuk (Polsko), zvuková a kinetická instalace a dílna na výroby hudebních nástrojů.
Polský hudebník a skladatel. Od roku 2006 pracuje ve výzkumu v oblasti neobvyklých zvukových zdrojů. Zakladatel a vedoucí souboru Małe Instrumenty (Small Instruments), vytvořeného pro realizaci vlastních uměleckých projektů.
Psal hudbu pro filmy a divadla, staví vlastní nástroje, zvukové konstrukce a instalace. Napsal první studii o dějinách dětského klavíru. Další jeho publikace je „Domácí experimenty s hudebními nástroji“, který vyšla s albem Małe Instrumenty „Samoróbka“ (do-it-yourself), věnované vzdělávání v oblasti stavby experimentálních hudebních nástrojů.